Психологічний імунітет: як відновити сили <Психологічна служба ліцею>
Психологічний імунітет: як відновити сили
Життя українців назавжди поділилося на до і після 24 лютого 2022 року. На думку психологів, головний стан, із яким маємо боротися зараз, це відчуття безсилля. Перебувати в такому стані шкідливо для психіки і дорослих, і дітей. Тому для підтримки психологічного імунітету потрібно зосередитись на таких моментах:
Бути в дії. Запитуйте себе: кому я можу допомогти зараз? Це допомагає стабілізувати свій стан. Мати мету і роль дає сенс у складній ситуації. Можливість бути корисним. Тож маємо подбати, щоб бути зайнятими. Подумайте, що ви можете зробити, щоб допомогти собі, своїм рідним та друзям.
Обов’язок. Обов’язок рятує людину. Запитайте себе: за що я відповідаю? Наприклад, за те, щоб вчитися, виконувати домашні завдання, підтримувати порядок та чистоту в своїй кімнаті. Якщо ви маєте місію, будете відчувати себе потрібним, а це дає сили.
Рутина. Рутина та звичність — велика сила. Важливо знову дотримуватись шкільного розкладу розклад занять та розпорядку дня. Навіть зараз, коли все змінилося, для вас це є частиною зайнятості, яка збереглася. Це дає наснагу, адже тут ви знаєте, що потрібно робити: що буде сьогодні, що буде потім.
Організація. Коли світ змінився, потрібно організувати свій день. Навіть найменші побутові справи чи проблеми, які ви вирішуєте, укріплюють вас.
Якір. Подумайте: що допомагає вам? Це буде - сім’я, друзі, навчання, мета. Послухайте музику, поговоріть із близькими, знайдіть маленьке задоволення в тій чи іншій ситуації.
Бути на зв’язку. Створіть собі коло людей, з якими ви хочете розмовляти, з якими підтримуєте зв’язок. Особливу увагу приділіть батькам, друзям, які завжди можуть підтримати, розрадити, допомогти, обмежте перегляд новин, спокійно та відкрито розповідайте дорослим про те, що вас турбує.
Встановити різницю між «небезпечно» і «страшно». Небезпека — це коли є конкретна загроза, її можна зменшити дією. Страх — це наше відчуття, а не небезпека, проте тіло поводиться так, наче це небезпека. Намагайтесь зрозуміти різницю та з’ясувати для себе: зараз вам небезпечно чи просто страшно? Якщо є відчуття страху, можемо пробувати разом повільно дихати, стискати-розслабляти м’язи, відволікати увагу.
Пам’ятайте: разом ми сила. Якою б складною не була ситуація, вона мине. Ми допоможемо одне одному здолати ці труднощі.
За матеріалом доктора психологічних наук Любові Найдьонової
Практичний психолог Ліцею №12 імені І. Франка - Самолюк Наталія Ярославівна natalysamolyuk33@gmail.com