Пам’ятка для батьків «Чим небезпечна психологічна травма, отримана дітьми під час військових дій» <Психологічна служба ліцею>
Пам’ятка для батьків «Чим небезпечна психологічна травма, отримана дітьми під час військових дій»
Одним з головних небезпечних наслідків психологічної травми є порушення фундаментальної установки, що світ є добрим, базового відчуття безпеки. Дитина починає відчувати, що світ є небезпечним, при цьому незалежно від того, чи є хорошою сама дитина. Зникає сенс виконувати правила, робити добрі вчинки, адже це все не є гарантією того, що з дитиною та її близькими все буде добре.
Для того, щоб попередити та подолати психологічну травму важливо, щоб дитина змогла повернути контроль над ситуацією. Тому слід використовувати різноманітні тілесні техніки подолання стресових ситуацій. Ось деякі з них:
-
Нехай дитина уявить себе лінивим кошеням. Вона має глибоко позіхнути і потягнутися у різні сторони. Під час таких простих дій тіло напружується ще сильніше, а згодом приходить розслаблення. Для позитивних емоцій можна урізноманітнити гру мурчанням і нявканням.
-
Стрес може проявлятися у гіперактивності. Замість того, щоб заспокоювати дитину, дайте їй ще більше фізичного навантаження — зробіть разом активну зарядку, потанцюйте, пострибайте. Так само, якщо ви бачите, що дитина тремтить, можете розтерти її, або легенько розтрусити. Після такого штучного підсилення напруги згодом має прийти розслаблення.
-
Концентрація на органах чуття. Це дуже допомагає при тривожних станах. Пограйте з дитиною в гру: називайте по черзі 3 речі, які ви зараз бачите, 3 речі, які ви зараз чуєте, 3 речі, які ви відчуваєте на смак; запах; дотик.
-
Створення «будиночка-халабуди». У ситуаціях зовнішньої напруги, якщо є така можливість, пропонуйте дітям будувати «будиночок-халабуду». Так дитина буде укріплювати, хоч і в такий простий спосіб, відчуття безпеки. Окрім того, в кризах може бути корисною можливість побути на самоті.
Діти - дзеркало дорослих: якщо ви бачите, що дитина занадто знервована — варто стабілізувати власний емоційний стан! Адже спокій дитини залежить, насамперед, від спокою дорослих.
Практичний психолог Ліцею №12 імені І. Франка - Самолюк Наталія Ярославівна natalysamolyuk33@gmail.com