Правила поведінки в конфліктних ситуаціях <Психологічна служба ліцею>

Дата: 12 жовтня 2021 о 15:41

Коли уважно спостерігати за своїми друзями чи близькими людьми, то можна помітити, що людям дуже важко визнати свою неправоту. А це призводить до конфліктних ситуацій. Основними причинами конфліктних ситуацій є заздрість, егоїзм, образи, негативна критика, прагнення бути лідером завжди і при будь-яких обставинах, прямолінійність та принциповість у судженнях, постійний стан тривожності, агресивності, роздратування.

Щоб конфлікт мав якомога менший влив на емоційний стан людини слід дотримуватись таких правил поведінки  у конфліктній ситуації:

• Дайте можливість опоненту виговоритися. Якщо він роздратований та агресивний, то потрібно допомогти йому знизити внутрішню напругу, бо інакше домовитись з ним у такому стані буде неможливо.
  • Знижуйте агресію несподіваними прийомами: попросіть поради, зробіть комплімент, виразіть співчуття. Головне, щоб це дало можливість розлюченому партнеру переключитись з негативних емоцій на позитивні.
  • Не давайте опоненту негативних оцінок, а говоріть про свої почуття. Цей прийом називається «Я- висловлювання».
  • Попросіть сформулювати бажаний кінцевий результат і проблему як ланцюг перешкод. Проблема – це те, що треба вирішувати. Визначте з опонентом проблему та зосередьтесь на ній, і не дозволяйте емоціям управляти вами.
  • Запропонуйте опоненту висловити свої міркування щодо залагодження виниклої проблеми і дайте свої варіанти її вирішення. Не шукайте винних, не пояснюйте ситуацію, а шукайте вихід з неї.
  • Не зважаючи на конфлікт, поважайте гідність суперника. Давайте оцінку тільки його діям та вчинкам, не дозволяйте собі відповідати агресією на агресію, будьте впевненим та спокійним.
  • Не бійтесь просити вибачення, якщо відчуваєте свою провину. Це викликає повагу опонента.
  • Вмійте перестати сперечатися першим. Це дасть можливість припинити суперечку. Адже в будь-яких конфліктних ситуаціях ніхто ніколи та нікому не може нічого довести.
  • Незалежно від результату вирішення суперечки прагніть не руйнувати відносин. Якщо ви збережете відносини та гідність опонента, то набагато легше та швидше зможете відновити з ним нормальне спілкування.

Практичний психолог - Самолюк Наталія Ярославівна natalysamolyuk33@gmail.com

Соціальний педагог - Адамчук Галина Василівна     adamgalina2410@gmail.com