Рекомендації для батьків «Як відповідати дітям на складні запитання?» <Психологічна служба ліцею>

Дата: 7 квітня 2022 о 09:00, Оновлено 11 квітня 2022 о 10:57

Рекомендації для батьків

«Як відповідати дітям на складні запитання?»

Життя українців назавжди поділилося на до і після 24 лютого 2022 року. Дуже часто кожного з нас супроводжує відчуття безсилля, розпачу, тривоги. Перебувати в такому стані шкідливо для психіки і дорослих, і дітей. Тому завдання дорослих спілкуватися з дітьми, підтримувати та допомагати, відповідати на складні запитання (на які ще немає відповіді). Ці слова здатні тримати силу духу дітей та дорослих.

Першим і досить непростим запитанням у дітей є:

«Коли закінчиться війна?»

І дорослим, і дітям складно не знати точної дати закінчення війни. Проте дещо нам точно відомо, і саме про це ми можемо поговорити із дітьми.

Варіанти відповідей:

• Війна безумовно закінчиться. Поки що складно сказати, коли саме. Зараз наша велика і сильна армія трощить ворога та перемагає його. Дуже важливо вигнати його повністю за кордони нашої країни, нам потрібна повна перемога.

• Спеціальні групи оборони територій (тероборона) охороняють кожен район, щоб був порядок і щоб вороги не змогли проникнути непоміченими.

• Волонтерів дуже багато, усі працюють на перемогу. Весь світ підтримує нас, посилає нам гарну потужну зброю, ліки, продукти.

• Крім того, багато компаній закрилися і не працюють у Росії, щоб вплинути на її громадян. Закрилися: Плейстейшн, TikTok, МакДональдз та багато інших.

• Наше завдання у цей час — вижити та зберегти любов у серці та розум у голові. Ми всі будемо дуже потрібні відразу після перемоги, а наразі ми потрібні один одному. Це те, на що ми можемо вплинути своїми власними маленькими кроками.

Маленькі кроки для кожного:

1. Піклуватись про гарний фізичний стан та самопочуття:

• повноцінно харчуватись;

• дихати свіжим повітрям;

• за можливістю рухатись;

• не мовчати, якщо щось болить, повідомляти дорослим про це, не терпіти до останнього — це важливо;

• пити воду;

• обіймати та обійматися;

2. Піклуватись про стан душі:

• спілкуватись, жартувати;

• радіти маленьким речам у житті та нашим перемогам;

• сміятися, якщо смішно;

• плакати, коли гірко;

Так працює наша психіка — їй потрібні і сміх, і сльози, і обійми для здоров’я. Не соромтесь розказувати один одному смішні історії, ділитись тим, про що сумуєте. Це і є те, що робить нас людиною, і цього у нас нікому не відібрати.Із зовнішнім ворогом — армією Росії ведуть боротьбу наші воїни. Із внутрішнім ворогом — безсиллям, безпорадністю, горем — ми можемо боротися, спілкуючись та підтримуючи один одного.

Ще одне важливе твердження для кожної дитини: «Я сумую за своїми друзями і не хочу знайомитися з новими!»

Варіанти відповідей:

• А ще діти можуть показати новим знайомим ті ігри, у які гралися зі своїми старими друзями: так ви ніби стаєте провідником радості Дружби, і це допоможе іншим. Адже дружба — це те, що рятує нас від самотності, горя та страждань.

• У такі моменти варто поговорити із дитиною: чого саме їй найбільше бракує тепер без спілкування зі старими друзями? Коли ви чи дитина сумуєте за кимось, варто одразу про це написати людині. Або навіть намалювати якийсь щасливий момент вашої дружби. Коли ви зустрінетесь, зможете показати цей малюнок, і тій людині буде важливо знати, що ви про неї пам’ятали і думали.

• Не варто заводити зараз багато знайомств і одразу з усіма дружити. Достатньо приязних стосунків: просто привітатися, побажати гарного дня, обмінятися кількома жартами і посмішкою. Із часом це створить міцний ланцюжок хорошої дружби, на який згодом зможуть опертися усі ваші друзі.

• І зараз, і після закінчення війни потрібні будуть різні друзі. Коли ми знайомимося з новими людьми та однолітками, ми не зраджуємо старих друзів. Навпаки, ми готуємо ґрунт для них, щоб і у них стало більше знайомих та друзів.

• Це нормально, що зараз не хочеться ні з ким знайомитись. Коли довкола все швидко змінюється, то природно триматися за своє «старе», знайоме, звичне. Така реакція свідчить про хорошу роботу мозку і тіла.

За матеріалами психолога Олександри Чиркової

Практичний психолог Ліцею №12 імені І. Франка - Самолюк Наталія Ярославівна natalysamolyuk33@gmail.com