Про адаптацію п'ятикласників <Психологічна служба ліцею>
Перехід учнів із початкової школи до середньої потребує великої уваги як з боку батьків, так і з боку педагогів. Складність цього періоду зумовлена сукупністю психофізіологічних та особистісних змін, які відбуваються у внутрішньому світі дітей на межі 4-5 класів. П’ятий клас - це період, який безпосередньо передує підлітковому, період адаптації до середньої ланки школи. У цей час діти відкриті і довірливо ставляться до дорослих, визнають їх авторитет, чекають від учителів, батьків та інших дорослих допомоги та підтримки.
Адаптація – процес пристосування до нових умов чи вимог середовища, результатом якої має бути пристосування, що є показником життєвої компетентності індивіда. Адаптація дитини до навчання у середній ланці відбувається не одразу. Це досить довгий процес, пов’язаний із значними проблемами як об’єктивного, так і суб’єктивного характеру.
Щоб запобігти серйозним проблемам при переході до середньої школи, необхідно враховувати всі чинники, які впливають на якість навчання у 5 класі:
- Нові умови навчання (багато нових предметів, нові класні керівники, більше вчителів - предметників, у кожного з яких своя система вимог, новий режим роботи, більше навчальне навантаження)
- Фізіологічні зміни, психологічні новоутворення раннього підліткового віку.
- Особистісні проблеми школяра (формуються ціннісні орієнтації, характер, самооцінка).
Поради щодо встановлення довіри між підлітками та дорослими
- Уважно вислухайте дитину, прагніть до того, щоб підліток зрозумів, що він вам не байдужий, і ви готові зрозуміти та прийняти його. Не перебивайте і не показуйте свого страху. Ставтесь до нього серйозно, з повагою.
- Запропонуйте свою підтримку і допомогу. Поцікавтесь, що саме турбує підлітка. Намагайтесь переконати, що даний стан (проблеми) тимчасові і швидко пройдуть.
- Впевнено спілкуйтесь з підлітком. Саме це допоможе йому повірити у власні сили. Головне правило в роботі з дітьми – не нашкодь!
- Використовуйте слова, речення, які будуть сприяти встановленню контактів: «розумію», «звичайно», «відчуваю», «хочу допомогти».
- В розмові з підлітком дайте зрозуміти, що він потрібен іншим та унікальний як особистість. Кожна людина незалежно від віку хоче мати позитивну оцінку своєї діяльності.
- Недооцінка гірша, ніж переоцінка, надихайте підлітка на високу самооцінку. Вмійте слухати, довіряти і викликати довіру в нього.
Психологічна служба ліцею №12 імені І.Франка:
Практичний психолог- Самолюк Наталія Ярославівна natalysamolyuk33@gmail.com
Соціальний педагог - Адамчук Галина Василівна adamgalina2410@gmail.com