Як долати стресові ситуації під час війни <Психологічна служба ліцею>
Як долати стресові ситуації під час війни?
Стрес – це реакція тіла та психіки на ситуацію, що вимагає функціональної перебудови організму, відповідної адаптації; стан напруження, який виникає внаслідок дії сильного подразника, надзвичайної ситуації, яка притаманна зараз нам. Це є колективний стрес, масова тривога, коли складно буває не піддаватися загальному настрою, залишатися спокійними та врівноваженими. Тому важливо зараз усвідомлювати наявність стресового стану, щоб полегшити його перебіг.
Для підлітків характерними є такі ознаки стресу:
- тілесні реакції на критичні події, які проявляються у фізичних симптомах (біль у животі, головні болі, млявість тощо);
- підвищена збудливість або апатія;
- розсіяність уваги;
- погіршення пам’яті, забудькуватість;
- намотування волосся на палець, кусання нігтів, покашлювання, тремтіння рук;
- спроба віддалитися від батьків, уникнення спілкування, замкненість;
- поганий сон та кошмари, через що сонливість у денний час та втрата сил;
- нехтування своїми звичними обов’язками;
- спалахи гніву, агресивна поведінка, зокрема щодо близьких дорослих;
- відмова від їжі.
Ось деякі поради для подолання стресу:
- Стрес вимагає фізичної та емоційної дії. Коли відчуваєш сильне емоційне напруження, в першу чергу треба рухатися: фізичні вправи, прогулянки (якщо безпечно) тощо. Варто також облаштувати місце, де можна покричати та поплакати — і робити це щоразу, коли є напруження.
- Плануйте майбутнє. Мрійте та плануйте разом з сім’єю, обговорюйте з батьками, друзями, що ви зробите одразу, як настане мир. Такі роздуми та розмови надихають і стабілізують.
- Обіймайтеся. Тісні обійми, тілесний контакт з близькими вам людьми вкрай важливі в умовах невизначеності та стресу.
- Дивіться разом улюблені фільми. Це можна робити, перебуваючи навіть в укритті. Обирайте життєствердні фільми, які дарують надію, обговорюйте побачене. Пам’ятайте, що навіть після найтемнішої ночі настає ранок.
- Спілкуйтеся з однокласниками. Для більшості підлітків спілкування з друзями є дуже важливим. Можете підтримувати своїх друзів, однокласників, яким важко впоратися з емоціями.
- Долучайтесь до допомоги іншим. Але робіть це за умов максимальної безпеки. Порадьтеся з батьками, як саме і кому можна допомогти, підтримати, долучайтеся до допомоги разом з батьками. Водночас пам’ятайте, що пріоритетом повинна бути ваша безпека.
Практичний психолог Ліцею №12 імені І. Франка:
Самолюк Наталія Ярославівна - natalysamolyuk33@gmail.com